Ekonomi

FDA, Bristol Myers kanser ilacının genişletilmiş kullanımını onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Bristol Myers Squibb’in hücre tedavisi Breyanzi için kronik lenfositik lösemi (KLL) veya küçük lenfositik lenfoma (SLL) hastalarının tedavisini de içerecek şekilde genişletilmiş bir endikasyon onayladı. Haziran 2022’de büyük B hücreli lenfoma için verilen ilk iznin ardından gelen bu yeni onay, bu tedavi için ikinci endikasyon anlamına geliyor.

Bir tür CAR-T hücre tedavisi olan Breyanzi, belirli kan kanserleri olan hastalarda kanserli hücreleri hedef alarak ve ortadan kaldırarak çalışır. FDA’nın kararı, tedavinin enfeksiyonlarla mücadelede etkisiz olan anormal beyaz kan hücrelerinin üretildiği durumlarda kullanılmasına izin veriyor. Bu hücreler tipik olarak kemik iliğinde veya lenf düğümlerinde birikir.

Breyanzi, 2023 yılında Bristol Myers için 364 milyon dolar gelir sağladı. LSEG tarafından yapılan tahminler, satışların 2030 yılına kadar 2 milyar dolara ulaşabileceğini ve özellikle Opdivo gibi en çok satan ilaçlarından bazılarının patent korumasını kaybedeceği için şirketin kazançlarına önemli ölçüde katkıda bulunacağını öngörüyor.

Bir şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Breyanzi’nin maliyeti 487.477 $ olarak listelenmiştir. Ancak tedavi, genel olarak CAR-T tedavileri için bir endişe kaynağı olan ikincil maligniteler riski nedeniyle ciddi bir uyarı taşıyor. Bu yılın başlarında, benzer tedavilerin etiketleri, tedaviyi takiben T-hücresi kanserleri potansiyeli hakkında uyarılar içerecek şekilde güncellendi.

Breyanzi ayrıca foliküler lenfoma ve mantle hücreli lenfoma dahil olmak üzere ek endikasyonlar için de incelenmektedir. FDA’nın bu kullanımlar hakkında Mayıs 2024’e kadar karar vermesi bekleniyor.

Breyanzi için alınan son onay, refrakter KLL veya SLL hastalarının %18,4’ünde tümörlerin tamamen kaybolduğunu gösteren bir çalışma ile desteklenmiştir. Hükümet verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kanserlerin görülme oranı yılda 100.000 erkek ve kadın başına 4,4’tür.

InvestingPro İçgörüleri

Bristol Myers Squibb’in Breyanzi ilacının kronik lenfositik lösemi (KLL) veya küçük lenfositik lenfoma (SLL) tedavisinde FDA tarafından onaylanması, şirketin mali performansı üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Şirketin pazardaki konumuna değinen bir InvestingPro İpucu, Bristol Myers Squibb’in (BMY) İlaç sektöründe önde gelen bir oyuncu olduğunu ve 54 yıldır üst üste temettü ödemelerini sürdürerek hissedar getirilerine güçlü bir bağlılık gösterdiğini belirtiyor.

Finansal açıdan bakıldığında, şirketin hissedar değerine olan bağlılığı, agresif hisse geri alım stratejisi ve yüksek hissedar getirisi ile daha da vurgulanmaktadır. Bu eylemler, yönetimin şirketin mali sağlığına ve gelecekteki beklentilerine olan güveninin bir göstergesidir. Ek olarak, BMY yakın vadeli kazanç büyümesine göre düşük bir F/K oranıyla işlem görmektedir; şu anda 13,54’tür ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 11,25’tir. Bu, özellikle başka bir InvestingPro İpucunda önerildiği gibi şirketin güçlü serbest nakit akışı getirisi göz önüne alındığında, potansiyel olarak düşük değerli bir hisse senedine işaret edebilir.

Veriler cephesinde, Bristol Myers Squibb 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %76,63’lük güçlü bir brüt kâr marjına sahiptir ve bu da şirketin zorluklara rağmen kârlılığını sürdürme yeteneğini yansıtmaktadır. Ayrıca, %4,57’lik temettü getirisiyle şirket, gelir odaklı yatırımcılar için cazip bir getiri sunuyor.

Daha derin bir analizle ilgilenen okuyucular için https://www.investing.com/pro/BMY adresinde kazanç revizyonları, fiyat oynaklığı ve kârlılıkla ilgili görüşler de dahil olmak üzere ek InvestingPro İpuçları bulunmaktadır. Okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanarak daha da değerli yatırım bilgilerinin kilidini açabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu