Haber

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı, Çin Devlet Başkanı ile ülkedeki son gelişmeleri görüştü.

Yemen Başkanlık Konseyi Lideri Rashad al-Alimi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile bir araya geldi.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA, Riyad’da El-Alimi-Şi görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan’da bulunan Alimi’nin Çin Devlet Başkanı Xi ile Yemen’deki duruma ilişkin gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

Görüşmede Alimi’nin Yemen’deki son gelişmelerin yanı sıra Yemen halkının çıkarlarının ön planda tutulması ve İran destekli Husi milislerin halkın ve ilgililerin iradesine boyun eğdirilmesi gerektiği konusunda Şi’ye bilgi verdiği kaydedildi. uluslararası kararlar

Alimi’nin, Çin’in Yemen halkının yanında durmasına ve onların yasal liderliğine ve İran rejimi tarafından desteklenen Husi milislerin darbesine son verme konusundaki istekliliğine takdirini ifade ettiği vurgulandı.

Çin Devlet Başkanı Xi’nin görüşmede ülkesinin Başkanlık Konseyi’ni, Yemen hükümetini ve Yemen’e barış ve istikrar getirme çabalarını desteklediğini teyit ettiği bildirildi.

Açıklamada, Xi’nin Çin hükümetinin Yemen halkının acılarını hafifletmek ve iki ülke arasındaki ikili ortaklığı çeşitli düzeylerde güçlendirmek için her türlü takviyeyi sağlama taahhüdüne de işaret ettiği belirtildi.

Husilerin yasaklanmış silahları tedarik etmesini engelleme çağrısı

Öte yandan Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre Alimi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Tepesi’nde yaptığı konuşmada, Yemen’de barışın sağlanması için Husilere karşı uluslararası caydırıcılık çağrısında bulundu.

Husi milislere uluslararası yasaklı silah tedarikinin engellenmesi çağrısında bulunan Alimi, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin bölgenin refah ve kalkınma elde etmesi için bir fırsat teşkil etmesini umduğunu söyledi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu