Ekonomi

Yarılanma öncesi için 70 bin dolara ulaşan fiyat tahminleri gittikçe düşüyor

Bitcoin’in (BTC) Kasım 2022’de dibe vuracağını ve yarılanma öncesi rekor seviyelere yükseleceğini tahmin eden analist, teknoloji hisseleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarının düşüşe geçeceğini belirtti.

“Buradaki endişemiz, risk varlıklarının (hisse senetleri ve kripto) önemli bir fiyat düzeltmesinin eşiğinde olması. Asıl tetikleyici, beklenmedik ve kalıcı enflasyon. Tahvil piyasasının üçten az kesinti öngörmesi ve 10 yıllık Hazine getirilerinin %4,50’yi aşmasıyla, risk varlıkları için çok önemli bir kırılma noktasına ulaşmış olabiliriz.

Nasdaq çok zayıf işlem gördüğü ve daha yüksek tahvil getirisine tepki verdiği için dün gece tüm teknoloji hisselerimizi sattık. Sadece birkaç yüksek inançlı kripto parayı tutmaya devam ediyoruz. Genel olarak risk varlıklarının (hisse senetleri + kripto) düşüş yaşayacağını düşünüyoruz.”

CMEGroup’tan alınan verilere göre kısa süre önce 25 baz puanlık Fed faiz indirimini yılda altı kez bekleyen yatırımcılar, beklentilerini üçe düşürdü.

ABD enflasyonu ve dirençli bir iş gücü piyasasının yanı sıra ekonomi tarafından teşvik edilen hawkish (şahin) yeniden fiyatlandırma, 10 yıllık Hazine getirisini bu ay 40 baz puan artırarak Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviye olan %4,61’e çıkardı. Risksiz oran olarak anılan tahvillerdeki keskin artış, teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi yüksek riskli/yüksek getirili varlıklara yatırım yapmanın cazibesini azalttı.

“2023/2024 Bitcoin rallisinin büyük bir kısmı, faiz oranlarının düşürüleceğine dair beklentilerden kaynaklanıyor ve şu anda bu anlatıya ciddi bir şekilde meydan okunuyor.” diyen Thielen, spot borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) girişlerin inanılmaz derecede azaldığını da sözlerine ekledi.

Spot ETF’lerin kaydettiği net girişlerin 5 günlük ortalaması sıfıra düştü.

Thielen:

“İlk başta ilgi çeken yenilik furyasından sonra, fiyatlar artmaya devam etmediği için ETF akışları tükenme sürecine girdi.”

Bazı gözlemciler, Bitcoin ağının 20 Nisan’da gerçekleşecek dört yıllık madencilik ödülü yarılanmasına yönelik heves ortadan kalktığında, düzeltmenin hız kazanmasını bekliyor. Yarılanmayla birlikte blok başına coin emisyonu 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek ve arz genişleme hızı etkili bir şekilde yarıya inecek.

CoinDesk verilerine göre Bitcoin, yıl başından bu yana yüzde 42’lik kazancı temsil eden 62.600 dolardan işlem görüyor. CoinDesk 20 Endeksi ise yıl boyunca %17 artarak 2.119 puanda seyrediyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu