Haber

Tunus’ta Bağımsız Görsel-İşitsel İletişim Kurulu’ndan Seçim Kurulu’na “yetki” davası

Tunus’ta Bağımsız Görsel-İşitsel İletişim Yüksek Kurulu (HAICA), Bağımsız Seçim Kurulu’na (ISIE) “yetkilerini kısıtladığı” gerekçesiyle dava açtı.

HAICA Başkanı Nur Lecmi, başkent Tunus’ta düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık’ta yapılacak milletvekili seçimleri için seçim kampanyalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lecmi, “Medyada yürütülen seçim kampanyalarını denetlemeye yetkili tek anayasal kurum HAICA’dır. IŞİD kendi yetkisini aşarak bizim yetkilerimizi kısıtlamıştır. Bu nedenle, biz de IŞİD’e karşı açtığımız dava ile yetkilerimizin iadesini talep ettik. Tunus İdare Mahkemesi.” terimleri kullandı.

HAICA’nın yasal denetimler çerçevesinde ifade özgürlüğünü güvence altına alma çabalarını desteklediğini vurgulayan Lecmi, medyada çeşitlilik, denge ve bağımsızlığın sağlanmasından sorumlu olduklarını ifade etti.

ISIE ve HAICA arasında otorite krizi

Tunus’ta seçim sürecinde medyada yürütülen seçim kampanyalarını hukuken denetleyen kurum HAICA olmasına rağmen, ISIE 18 Kasım’da seçim kampanyasıyla ilgili tek yetkili olduğunu ve bu konuda HAICA ile ortak karar alınamayacağını duyurdu. sorun.

Tunus Gazeteciler Sendikası Lideri Muhammed Yasin el-Jalasi, ISIE’nin açıklamalarına tepki göstererek, 23 Kasım’da yaptığı açıklamada, HAICA ve ISIE’nin 25 Temmuz yeni Anayasa referandumu sürecinden bu yana kriz yaşandığını ve iki kurumun bir araya geldiğini söyledi. seçim yayınlarıyla ilgili ortak karar aldı. almaları gerektiğini söyledi.

Tunus’ta siyasi kriz ve yeni siyasi takvim süreci

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlığını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de ise yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi tamamen tabi kılmıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” ile 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçime gidileceğini ve Meclis’in kurulacağını bildirdi. o zamana kadar kapalı kalacaktı.

Ülkede 25 Temmuz’da seçmenin yüzde 30,5’inin katılımıyla yapılan referandumda yeni Anayasa yüzde 94,6 oranında “evet” oyu alarak kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu