İş

MTSO Başkanı Konteyner Esnafını Ziyaret Etti

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, Eski Malatya Yolu üzerinde Çatyol’da bulunan konteynerlerdeki esnafı ziyaret etti.

Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, 21 metrekarelik konteynerlerde faaliyet gösteren firmaların çoğunun iş yapamadan sorunlarla boğuştuğunu belirterek, “Plansız uygulama eleştirilerimize kulak tıkayan, çekinen Bugün yaşanan mağduriyetlerin asıl sorumlusu söylemlerimizden uzaklaştırmak ve toplantılara katılmamızı engellemektir.”

Geçici işyerlerinin plansız yerleştirilmesine tepki gösteren Önder Sadıkoğlu, “6 Şubat’ta odamıza ve esnaf odalarımıza kayıtlı binlerce firma ağır yaralandı. İşyerlerinin birçoğu yıkıldı, bazıları ağır hasar gördü. Kentten ayrılmayarak ticari varlıklarını sürdürenler, 21 metrekarelik konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor.” . Çatyol bölgesinde kurulan konteyner pazarında esnaflarımızı ziyaret ettik ve gördüklerimiz karşısında çok üzüldük. Buradaki esnafın iş yapması zor değil, imkansız. Girişi bile olmayan çarşıya vatandaşlar nasıl gelecek? Esnafımızın bize verdiği bilgiye göre hava karardıktan sonra karanlığa bürünen çarşı temiz ve temiz. Güvenlik tedbirleri sıfır seviyede. Eski Malatya yolunda yol önündeki tümseklerin olmaması nedeniyle hemen her gün kazalar yaşanıyor. Kot farkından dolayı gerekli olan merdivenleri bile esnafımız kendi imkanlarıyla yaptırdı. Böyle bir durumda bu esnaf burada nasıl iş yapabilir? Kaplarda su bile yok. . Bu eksikliğe dikkat çeken esnafımıza yerel yöneticiler, ‘Kovalarda topladığınız suyu yola dökün.’ Bu tarz bir yönetim şekli dünyanın hiçbir yerinde yok. “Konteynerlerin altyapı ihalesini kazanmasına rağmen tek bir çivi bile çakmayan yerel yöneticileri Allah’a bırakıyorum” dedi.

Plansız yerleştirilen geçici işyerlerinin istişareden uzak bir yönetim tarzının meyvesi olduğunu belirten Başkan Sadıkoğlu, “9 ay boyunca şehrin geleceğini kendine bağlayan yerel yöneticiler çoğulcu yaklaşımdan uzaktır. Her karar ve uygulamayı kontrol altına almaya çalışan vatandaşlar, ortaya çıkan olumsuz durumu ‘Bunun bizimle alakası yok’ diyerek gizlemeye çalıştılar.” Yerel yöneticilerin bu yanlış uygulamaları esnafı mağdur etmekte ve onları bürokrasi ile karşı karşıya getirmektedir. Deprem sonrası konteyner yerleşiminin plansız uygulanması ve daha birçok konuya yönelik eleştirilerimize kulak tıkayan, söylemlerimizden korkup toplantılara katılmamızı engelleyenler, bugün yaşanan mağduriyetlerin asıl sorumlusudur. Umarım bu vizyonsuz yönetim tarzı, “Malatya’nın daha fazla kaybetmesine neden olmaz” dedi. -MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu