Haber

Eğitim ataşesi sabıka kaydı: Aileden birini yaralamak

Türkiye’nin Houston Başkonsolosluğu’nda eğitim ataşesi olarak görev yapan Recai Aydın’ın ABD’de sabıka kaydı olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Aydın’ın 2009 yılında “aileden birini yaralamak” suçundan tutuklandığını yazdı, ancak atanmasının uygun olup olmadığını sordu. Pehlivan’ın “Türkiye’yi temsil eden kişinin şiddet sicili” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

” … ‘Houston Başkonsolosluğu’nda Türkiye’yi temsil eden eğitim ataşesine bakın…’ diye bir mesaj aldım.

Baktım, şu koltukta Prof. Dr. Recai Aydın oturuyor. Uzun yıllar ABD’de yaşamış ve iktisat alanında uzmanlaşmış bir isimdir.

Tamam, dedi kaynağım ve ekledi: ‘Sabıka kaydına bak.’ Dilinin ucunda olanları söylemiyordu, halletmemi istiyordu.

Eğer öyleyse, Houston’ın bağlı olduğu Texas Kamu Güvenliği Departmanının resmi web sitesine (dps.texas.gov) gittim. Orada bir hesap oluşturdum ve ‘Mahkumiyet Veritabanı’ adlı sayfayı açtım. Ve Recai Aydın’ın adını arattım.

Benimle iletişime geçen gizemli ismi o zaman anladım. Anlaşılan…

Tarih: 18 Mart 2009.

Recai Aydın, o sırada Houston Polis Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı. Bir aile üyesini yaralamakla suçlandı. O dönemde 36 yaşında olan ve ABD’de akademisyen olan Aydın da bu suçtan hapse girdi. İddiaya göre, ‘aileden birini yaralama’ olarak kodlanan kabahat, bir bayana yönelikti.

Bir aydan fazla tutuklu kalan Recai Aydın, 22 Nisan ve 6 Temmuz 2009 tarihlerinde ABD mahkemelerinde yargılandı. Houston 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Aydın’ın hatasını kabul ederek, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı görüldü. temel.

Evet…

Bütün bunlar Aydın’ın gözaltı fotoğrafıyla birlikte ABD’nin resmi kayıtlarında tarih yazıyordu.

Üstelik bu sicile rağmen Recai Aydın, 2021 yılında Houston Başkonsolosluğu’na kültür ataşesi olarak atanmıştı. ABD’li yetkililerin yaptıkları vahim hata nedeniyle o dönemde vize vermediği de söylentiler arasında. ve bu nedenle Aydın aylarca görevine başlayamadı.

Hakkındaki suçlamayla ilgili olarak Houston Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Recai Aydın’ı da aradım. Aydın, ‘Kamu görevlisi olarak çalıştığım için izinsiz hiçbir konuda basınla röportaj yapmam mümkün değil. Ayrıca bu benim özel hayatımı ilgilendiren bir konu. Üzgünüm, ayrıntılara giremem. Görevim gereği bu tür konulara girmem doğru değil’ dedi.

Aslında..

Milli Eğitim Bakanlığı ekibinden ABD’de diplomatik misyon olarak görev yapan Recai Aydın’ın sicili bilinmiyor olabilir mi? MEB Avrupa Birliği ve Dış Tahviller Genel Müdürü Hasan Ünsal veya Houston Başkonsolosu Serhad Varlı, sicili kadına şiddet olan birine neden Türkiye’yi temsil etsin? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu