Ekonomi

Çin, 9 otomobil üreticisine otonom sürüş izni verdi

Çin Endüstri ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı, sürücüsüz araçların yaygınlaşmasını hızlandırma planı çerçevesinde, ilk olarak dokuz otomobil üreticisine, ileri otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarını kamuya açık yollarda test etmeleri konusunda onay verdi. Ülkenin aralarında Pekin, Şanghay ve Guangzhou’nun da bulunduğu yedi kentinde akıllı bağlantısallığa sahip araçların yollarda test edilmesi için pilot projeler lanse edilecek.

Bu türden araçlar, binek otomobilinden otobüslere ve kamyonlara kadar bir dizi kategori içerecek. Pilot proje aşaması, katı bir test sürecini ve güvenlik değerlendirmelerini kapsayacak. Elde edilecek veriler, akıllı bağlantılı araçların performansını değerlendirmekte kullanılacak ve bunların, geçerli trafik sistemleriyle nasıl bütünleştirilebileceği, bir bütün olarak yol güvenliğinin nasıl geliştirilebileceği konularında fikir verecek.

Testler, BYD ve Nio gibi üretici firmalar ayrıca Changan Automobile, GAC ve SAIC gibi belli başlı devlet malı üreticiler tarafından gerçekleştirilecek. İnternetten çağrılan taksiler de test sürecine dahil edilecek.

Çin şimdiden akıllı bağlantısallığa sahip araçlar konusunda, belirlenmiş tahsisli test yollarında 29 bin kilometre yaptırarak ve Nisan ayında 6 bin 800’den fazla test ruhsatı vererek önemli ilerlemelere imza attı. Bu çabalar ortaya, birikmiş olarak 88 milyon kilometre gibi şaşırtıcı bir test mesafesi çıkardı.

Bakanlık, bazı akıllı bağlantılı araçların kitlesel üretime ve uygulamaya geçme aşamasına ulaşmış olduğunu belirtti. Yine de şu anda esas itibarıyla araçların işlevselliğini, performansını ve en önemlisi de güvenlik düzeyini çok artırmaya yönelik çabalara odaklanılıyor. Çin, bu alanlara öncelik tanıyarak akıllı bağlantılı araçlarını yüksek kaliteli kalkınma geleceğine yönlendirmeyi hedefliyor.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu