Haber

Bursa’da işten atıldıkları fabrikanın önünde eylem yapan işçiler, açık bırakılan tanklardan amnoyak sızdığı için hastaneye kaldırıldı.

SİBEL KAHRAMAN

bursa Sendikaya üye olup fabrika önünde eylem yaptıktan sonra işten çıkarılan Barutçu Tekstil işçileri, protesto alanında kapakları açık bırakılan tanklardan havaya karışan amonyaktan etkilendi. Zehirlenme belirtileri gösteren 11 işçi hastaneye kaldırıldı. Öziplik-İş Sendikası örgüt uzmanı Serkan Açıcı, personelin bilinçli olarak zehirlendiğini savunarak, “Tankeri kartonlarla sakladıktan sonra tankerin kapağını açarak direnişteki işçileri amonyakla zehirlediler” dedi.

Öziplik-İş Sendikası örgütlenme uzmanı Serkan Açıcı, Barutçu Dokuma’nın işvereninin fabrika önündeki eylemi bitirmek için işçileri bilinçli olarak zehirlediğini savundu. Personelin eylem yaptığı alana amonyak tankları yüklü bir kamyonetin yerleştirildiğini anlatan Açıcı, “Tankeri kartonlarla sakladıktan sonra tankerin kapağını açarak direnişteki işçileri amonyakla zehirlediler.”

İşçilerin zehirlendiği iddiasıyla arama yapılan fabrikadan yetkili bulunmadığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

NE OLDU

Öz İplik-İş Sendikası’na üye olduktan sonra Barutçu Tekstil’de işlerine son verilen 4 kadın personel, işe iade talebiyle yaklaşık 4 ay önce fabrika önünde eylem başlattı. Eylemler sürerken Barutçu Dokuma 29 Aralık 2022’de 3 kadın işçiyi daha işten çıkardı. Akabinde fabrikada çalışan 2 işçi daha işten çıkarıldı.

Kaynak: ANKA / Yerel

haberaltintas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu