Haber

Türkiye COP16’ya ev sahipliği yapmaktan çekildi

2024’te Türkiye’planlanan COP16Görüşmede yeni bir gelişme yaşandı.

BM’ye göre Antalya’da yapılması kararlaştırılan toplantıya Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen ve Türkiye’yi sarsan depremler nedeniyle ara verildi.

BM’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kasım 2024’e kadar yapılması planlanan toplantıda konut sahipliğinden çekilme kararı almaktan pişmanlık duyduğu vurgulandı.

Türkiye’nin COP16’da BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 2024-2026 dönem başkanlığını Çin’den devralması planlanıyordu.

Açıklamada, konut sahipliğini üstlenmeye aday ülkelere teklif yapılacağı da paylaşıldı.

‘Doğa ile barış anlaşması’

‘COP’ olarak bilinen görüşmeler, Dünya’nın karalarını, okyanuslarını ve canlı türlerini iklim krizi ve etkilerinden kurtarmayı amaçlayan 2022 görüşmelerinde varılan tarihi bir mutabakat üzerinde gerçekleştiriliyor.

‘Doğa ile barış anlaşması’ sloganıyla ve Paris İklim Anlaşması’anımsatan BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’190’dan fazla ülkenin imzasına sahiptir.

2030 yılına kadar gezegenin yüzde 30’unun korunan bölge olarak garanti altına alınması taahhütlerini içeren sözleşme, ağır pandemi sürecinin ardından imzalandı.

catalzeytin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu