Ekonomi

TMO 60’a yakın noktadan fındık alımı yapacak

Ahmet Güldal, TMO’nun yaklaşan fındık hasadı dönemine ilişkin hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu yıl Giresun kalite fındığın 84 liraya, levant kalite fındığın 82.5 liraya, sivri fındığın 80 liraya alınacağını hatırlatan Güldal, bu fiyatlara ek olarak Tarım Bakanlığı tarafından verimlilik primi ve destekleme primi ödeneceğini söyledi. ve Ormancılık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bu fiyatların referans olduğunu vurgulayan Güldal, üreticilerden ürünlerini bu fiyatlara göre değerlendirmelerini istedi.

15 Ağustos’tan sonra hasat döneminin başlayacağına işaret eden Güldal, şöyle konuştu: “Tahıl Ofisi olarak her yıl fındık alımı yapıyoruz. Bunun için depolarımızı, planlamalarımızı yaptık. Karadeniz Bölgesi’nde fındık bölgesi olan ve fındık üretilen illerimizde her yıl olduğu gibi 60’a yakın alım noktası açacağız.” 21 Ağustos’tan sonra randevularımızı açacağız ve üreticilerimiz randevu alarak fındıklarını bize teslim edecekler.”dedi.

Üreticilere “Nem” uyarısı

Her yıl hasadın başında fındıkta rutubet sorunuyla karşılaştıklarına işaret eden Güldal, üreticilere fındıklarını havanın yağışlı olduğundan ve bu nedenle iyice kurutulduğundan emin olduktan sonra TMO’ya getirmeleri çağrısında bulundu.

Ahmet Güldal, bu yıl 725 bin ton verim beklendiğini belirterek, “Geçen seneye göre daha düşük bir tedbir. Hasat döneminde bu daha net ortaya çıkar. Rekolte çok kötü değil geçen senenin biraz altında kalsa da Türkiye’nin ihracatına engel olacak seviyede değil. Çok verimli. , bereketli. Kalite ne kadar iyiyse fiyat da o kadar iyi olur. Hoş, üreticilerimiz verimli ve karlı bir dönem geçirmiş olacaklar.”ifadelerini kullandı.

Depolarda geçen seneden fındık olduğunu ancak yeni depolar hazırladıklarını belirten Güldal, şöyle konuştu: “Fındıkta depolama sorunumuz yok. Üreticilerimizin bize tedarik ettiği fındığı alıyoruz.”söz konusu.

Hasat dönemi başladıktan sonra Karadeniz’de sık sık üreticilerin yanında olacaklarını söyleyen Güldal, “Gerekli bilgileri vereceğiz. Gerekirse orada yeni tedbirler alacağız ama fındık alım süreci için mevcut hazırlıklarımızın yeterli olduğunu düşünüyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dün Ordu’da fındık alımıyla ilgili açıklama yaptı. “21 Ağustos’un prestijiyle Toprak Mahsulleri Ofisi alım yerlerini açmış olacak. 28 Ağustos’tan itibaren alımlara başlayacak.”kelimeleri kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu