Ekonomi

Telsey, inovasyon ve pazar payı endişeleri nedeniyle Nike hisse fiyat hedefini düşürdü

Pazartesi günü Telsey Advisory Group, Nike Inc (NYSE: NKE) için hisse fiyat hedefini bir önceki 140 $’dan 120 $’a düşürürken hisse senedi üzerindeki Outperform notunu korudu. Bu ayarlama, Aralık ayı sonunda açıklanan FY24 beklentilerinin azaltılması, diğer atletizm markalarının artan rekabeti ve ürün yeniliği ve kalitesi üzerindeki incelemeler de dahil olmak üzere markanın karşılaştığı bir dizi zorluğun ardından geldi.

Nike kısa süre önce Air Max Dn’yi tanıttı ve özel basketbol ürünleri için raf alanını artırarak inovasyon ve pazarda var olma çabasının sinyallerini verdi. Günlük koşu alanında pazar payını kaybetmesine rağmen şirket, 2024 takvim yılının ilk yarısında ve 2025 yılı boyunca önemli ürün lansmanları planlıyor. Buna ek olarak Nike, 2 milyar dolarlık bir maliyet azaltma planı yürütüyor ve stok yönetimini iyileştirerek indirim ihtiyacını azaltması bekleniyor.

FactSet konsensüsüne göre, 2024 mali yılının üçüncü çeyreğinde satışlarda %0,9’luk düşüş beklentisinden daha az olan %0,4’lük hafif bir düşüş öngörülüyor. Şirketin bir önceki yılın güçlü performansına kıyasla %1,7’lik düşük bir para birimi nötr (CC) büyüme yaşaması bekleniyor.

Bununla birlikte, brüt kar marjının, FactSet’in tahminleriyle uyumlu olarak, yıldan yıla 190 baz puan artarak %45,2’ye yükselmesi öngörülüyor. Bu marj iyileşmesi tedarik zinciri maliyet avantajlarına bağlanıyor.

Bu olumlu yönlere rağmen, Nike’ın faaliyet giderlerinin, yeniden yapılandırma ücreti de dahil olmak üzere %12 oranında artması ve bunun da FactSet’in %34,5’lik tahmininden 400 baz puan daha yüksek bir oran olan %36,0’ya gerilemesine neden olması bekleniyor. Sonuç olarak, faaliyet marjının yaklaşık 210 baz puan daralarak %9,3’e gerilemesi ve %10,7 olan FactSet konsensüsünün altında kalması beklenmektedir. Hisse başına kazanç (EPS) tahminleri, FactSet’in 0,75 dolarlık beklentisine kıyasla, yeniden yapılandırma ücretini de hesaba katarak 0,67 dolar seviyesinde bulunuyor.

Nike’ın, satışlarda %1 civarında büyüme, brüt kar marjında 140-160 baz puan artış ve satış, genel ve idari (SG&A) giderlerde 400 milyon ila 450 milyon dolarlık yeniden yapılandırma masrafları dahil olmak üzere orta tek haneli bir artış içeren Aralık ayı beklentilerini yeniden teyit etmesi bekleniyor.

Nike’ın fiyat hedefinin 120 $ olarak yeniden değerlendirilmesi, 4,25 $’dan biraz daha düşük olan 4,20 $’lık FY25 EPS tahminine uygulanan yaklaşık 28 katlık bir fiyat-kazanç (P/E) katsayısına dayanmaktadır. Bu katsayı, FactSet FY24 EPS tahminlerine göre hissenin mevcut işlem seviyeleriyle tutarlıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu