Ekonomi

Taksicilerin zam talebine olumsuz yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında yapılan yüzde 51,52’lik zammı yeterli bulmayan taksiciler, karara isyan ederek dün kazanı kaldırdı. Yeni zam oranını belirlemek için İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teklif sunan taksiciler, indi bindi fiyatlarına yüzde 100 zam talep etti. Bugün taksicilerin talebini görüşmek üzere bir araya gelen sendika, taksicilerin talebine olumlu yanıt vermedi. Dernek, UKOME’nin zam yapma yetkisinin bulunduğuna dair açıklama yaptı.

TAKSİ ŞOFÖRLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu bugün yaptığı toplantıda taksicilerin “yeni zam oranlarının belirlenmesi” talebini görüştü. Tepe’nin ardından yapılan açıklamada, “Odalarımızın haklı taleplerine rağmen Yönetim Kurulumuz 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu arasında toplu taşıma fiyatlarının belirlenmesi ve taksi, minibüs ve servis ulaşım fiyat tarifelerinin belirlenmesine ilişkin UKOME kararları kamuoyuna açıklandı.Birliğin bağlayıcı olması nedeniyle UKOME tarafından belirlenen tarifede değişiklik yapma yetkisinin bulunmadığına karar verildi kurum ve kuruluşlar ile diğer gerçek ve tüzel kişiler.

ARAZİ-BAHÇE 70 LİRAYA ÇIKTI

Dün gerçekleştirilen UKOME toplantısında toplu ulaşım fiyatlarına yüzde 51,52 zam yapıldı. Arttırma kararı ile; Taksilerde taksimetre açılış fiyatı 12,65 liradan 19,17 liraya, sarı taksinin mesafe fiyatı kilometre başına 8,51 liradan 13,75 liraya, sarı taksi sefer tarifesi fiyatı 100,80 liradan saatte 152,73 liraya, hop- sarı taksinin biniş fiyatı 40 liradan 70 liraya çıktı.

“İLETİŞİMİ KESECEĞİZ”

Taksiciler zammı yeterli bulmayarak tepki gösterdi. İstanbul Taksici Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, zammı kabul etmeyeceklerini belirterek, “İletişimi kapatacağız” dedi.

baliseyhajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu