Haber

Sözleşmeli personel ‘kadrosu’ komisyonda görüşülüyor

ANKARA (İGFA) –TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

AK Parti ve MHP milletvekilleri ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de aralarında bulunduğu 175 milletvekilinin imzasını taşıyan yasa tasarısı, yürütme ve infaz unsurlarını içeren 9 maddeden oluşuyor. Mecliste ilk imzacılardan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez sunum yaptı.

Etyemez, AK Parti döneminde ekonomiden sağlığa, adaletten eğitime, dış politikadan terörle mücadeleye, savunma sanayiden iktidara, ulaşımdan teknolojiye, spordan spora her alanda 100 yıllık bir çalışmayı hayata geçirdiklerini anlattı. Parti hükümetleri, “Çalışanını koruyan, çalışamayanlara sahip çıkan sosyal devlet anlayışıyla politikalarımızı yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz.” dedi.

Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A memur, 4/B sözleşmeli personel, 4/D işçi statüsünde çalıştırmayı öngördüğünü hatırlatan Etyemez, 4/C işçilerinin istihdamına 2017 yılında son verildiğini ve 4/C kapsamına alındığını bildirdi. /B.

Etyemez, sözleşmeli işçi alımının nedenlerini şöyle sıraladı:

“Aynı işi farklı statüde ve buna bağlı olarak farklı çalışma koşullarında yapmak, sözleşmeli çalıştırmanın teminattan yoksun olduğu, belirli haklardan yararlanabilmek (kurum içi/kurumlar arası yer değiştirme, unvan değişikliği, terfi) gibi yaygın bir kanı vardır. 3+1 sistemi kapsamında diğer 4/B personeli emekli olana kadar aynı unvanda kalabilmesine rağmen 3 yıl sonunda takıma geçenlerin Yerel yönetimlerde seçim dönemlerinden sonra sözleşmelerin feshedilmesi konusunda geçmişte yasal düzenlemelerle sözleşmeli personelin kadroya atanması.

Etyemez, 2007’de kamuda geçici işçi olarak görev yapan 214 bin çalışanın, 2005-2010’da 20 bin din görevlisi yardımcısı, 2011’de ise 300 bini aşkın sözleşmeli işçi statüsüne geçişlerini her zaman sağladıklarını hatırlattı. -2013 takıma atandı.

AK Partili Halil Etyemez, 2018’de yapılan düzenlemeyle 725 bin taşeron kadro sorununun çözüldüğünü vurgulayarak, “Şu anda 458 bin 615 çalışanla çok güzel bir çalışma yürütüyoruz.” dedim.

Teklifin unsurları hakkında bilgi veren Etyemez, TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre şunları söyledi:

“Proje bazlı işlerde, süresi 1 yıldan az olan hizmetlerde, yabancı işçi çalıştırmayı gerektiren hizmetlerde, yurt dışı teşkilatında çalışanlar kadroya alınamayacak ve sözleşmeli olarak çalışmaya devam edeceklerdir. Bu istisnalar dışında sözleşmeli işçi 3 yıl sonunda talep etmesi halinde ekibe katılabilecektir.“Güvenlik ve sağlık nedenleri dışında toplam 4 yıllık hizmetini tamamladıktan sonra atanabilecektir. , ekibe katıldıktan 3 yıl sonra ve ekibe katıldıktan 1 yıl sonra. Sözleşmeli olarak geçen süreler, memurluk derece ve kademesine göre daha fazla ödenecek. Takıma atanma talebinde bulunmayanların sözleşmesi devam edecek.”

Etyemez, memurlara uygulandığı gibi sözleşmeli personele de disiplin ve görevden çıkarma ile ilgili düzenleme yapıldığını, kademe ilerlemesinin durdurulmasını gerektiren ve daha yüksek disiplin cezası verilmesini gerektiren durumlarda sözleşmelinin görevden alınabileceğini bildirdi. disiplin kurulu kararı ile atamaya yetkili amirinin onayı ile görevden alınır.

Etyemez, 4/B ihracı ve teşkilat kanunlarına tabi 413 bin 617, mahalli idarelerde 36 bin 346, aile hekimliğinde kamu dışından 3 bin 542 aile sağlığı personeli, sulama birliklerinde 32 kişi ve 453 bin 620 işçinin ve diğerleri ile birlikte 458 binden fazla çalışan. bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan solist sanatçılar ile 4/B nüshasına göre vadesi 1 yıldan az olan solist sanatçılar ile sahne ve sahne arkasında çalışanların garantili statüde istihdam edileceğini kaydeden Etyemez. , bu kapsamda 2.495 sanatçı olduğunu duyurdu.

Devlet memurluğunda olduğu gibi mahalli idarelerde de sözleşmeli işçi alımında KPSS kuralına geçileceğini vurgulayan Etyemez, “Bu personeller 3 yılı sözleşmeli, 1 yılı da sözleşmeli olmak üzere toplam 4 yılı tamamladıktan sonra yatay geçiş yapabilecek.” atandıktan bir yıl sonra atanacaktır.” dedi.

Etyemez, teklifle birlikte 28 Kasım 2022 tarihinden önce işe alınanlar için takıma geçişin düzenlendiğine dikkat çekti.

Etyemez’in komisyondaki sunumunun tamamlanmasının ardından teklif müzakerelerine başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu