Haber

MİT, Mossad’ı fena halde avladı! Casusluk operasyonundan yeni detaylar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün 46 kişiden oluşan Mossad casuslarına yönelik 2 Ocak’ta gerçekleştirdiği operasyonun yeni ayrıntıları açıklandı. ortaya çıktı.

2021 yılında Konya’da tıp okurken Mossad casuslarından yurt dışında özel casusluk eğitimi alan ve tutuklanan Muhammed Salhab sayesinde şüpheliler takip edildi.

3 yıl önce 16 Mossad casusuna yönelik gerçekleştirilen operasyon, Mossad kuryelerinin para trafiğinin izlenmesiyle çözülmüştü.

MİT ve MASAK, yaklaşık 3 yıl önce tutuklanan Salhab’ın hesap hareketlerini araştırdı. Çok sayıda Mossad casusu ve kuryesinin Türkiye’deki Salhab’a para gönderdiği ağı açığa çıkardı.

Yapılan incelemeler sonucunda Salhab’a para gönderen Mark Consul, Alexandru Dorin Siretean ve Ahmad Kilany isimli Mossad yöneticilerinin 46 kişilik ağın birçok hesabına da para göndererek ağı çökerttiği belirlendi.

PARA İZİN VERİLMEDEN YAKALANDILAR

Milli İstihbarat Teşkilatı 20 Aralık’ta polise bir yazı gönderdi.

Yazıda, İsrail İstihbarat Servisi Çevrimiçi Operasyon Merkezi’nin (İÇOM) Türkiye’de ikamet eden Filistin uyruklu Filistin uyruklu kişileri ve ailelerini hedef alacağı belirtilirken, bu kapsamda İÇOM’a bağlı 7 yabancı GSM numarasına bağlı 26 kişinin tek tek tespit edildiği belirtildi. .

Bu 26 kişinin yanı sıra İÇOM’un sağladığı Western Union üzerinden para transferi yapan 20 kişinin daha kimliği belirlendi.

SABİTLEME, SOYGUN, KAÇIRMA

İÇOM, telegram ve WhatsApp uygulamaları ile sosyal medya hesapları üzerinden iş ilanı yayınlayarak 46 kişiyle iletişime geçti.

İlk temasın ardından yabancı GSM numaraları üzerinden iletişim kuruldu. İletişim herhangi bir görüntüleme ve sesli arama yapılmadan, yani sadece mesajlaşma yoluyla sürdürülüyordu.

Şüphelilerden uzaktan kaynak temini ve sahadaki amaçlarına ilişkin araştırma, keşif, fotoğraf-video çekimi ve buna ilişkin bilgi notları oluşturulması, saldırı, yaralama, takip, soygun ve adam kaçırma gibi taktiksel temelde faydalanılması amaçlandı.

FACEBOOK’TA İŞ ARAMA SAYFALARI RADARINDA

Şüphelilere Çin, İspanya, Kenya, Fransa, Romanya, Makedonya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden Western Union, Havala ve Moneygram aracılığıyla ödemeler yapıldı.

Elde edilen bulgulara göre Mossad’ın casus toplamak için kullandığı yerlerden biri de Facebook gruplarında Arap vatandaşların iş aradığı sayfalar. Burada maddi sıkıntı yaşayan bireyler dolar ve euro cinsinden tekliflerle kendi ağlarına hapsoluyor.

İNGİLİZCE ÖĞRENME PROGRAMINDAN CASUS ALIYORLAR

Mossad’ın Türkiye’de yaşayan Arap kökenli bireyleri İsrail adına casusluk yapmaya ikna ettiği yerlerden biri de çevrimiçi karşılıklı mesajlaşmayı sağlayan “Speaky” adlı yabancı dil öğrenme programıydı.

Şüphelilerden “Lucy” kod adlı Luey M., ifadesinde İsrail istihbaratına kayıtlı “Belçikalı Sera” isimli kişiyle bu program sayesinde tanıştığını söyledi.

Yapılan incelemede Luey M.’nin “Belçikalı Sera” isimli kişiden aldığı pozisyona ilişkin telefonuyla fotoğraf çektiği belirlendi.

34 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI, 12’Sİ UZAKTA

MİT’in 2 Ocak’ta gerçekleştirdiği operasyonda 46 şüpheliden 34’ü gözaltına alındı, 12’si ise firarda.

Gözaltına alınan 34 şüpheliden 15’i tutuklandı. Bunlardan 8’ine saha dışı kararı verildi. Hücredeki 11 şüpheliye “adli kontrol şartı” ve “yurtdışına çıkış yasağı” uygulandı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / MUSTAFA SAIT ÖZKAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu