Yaşam

Miraç Kandili bu gece kutlanacak: Eller semaya yükselecek

Miraç Kandili, 12 Ocak’ta başlayan “üç ayların” ilki olan Recep ayının 27. gecesine denk geliyor.

İslam inancına göre Hz. Muhammed (asm), Allah’ın daveti üzerine Cebrail’in rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da göklere, muhteşem âlemlere ve ilahi huzura yükselmiştir. 27 Recep 621 Hicri gecesi.

İsra olayı

“İsra ve Miraç Mucizesi”“İsra” ve “Necm” olarak adlandırılan bu olay Kur’an-ı Kerim’de zikredilmektedir.

“İsra olayı”Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gece Mekke’den Kudüs’e doğru yola çıktı. “Mucize olay”Buna göklerin ötesindeki yolculuk denir.

Hz. Muhammed’in Mekke’de uğradığı zulme karşı bir tesellisi olarak kabul edilir.

İslami kaynaklara göre olay, Mekke’den Medine’ye hicretten bir yıl önce meydana geldi. “İsra ve Mirac”Bu olay, Hz. Muhammed (sav)’e Mekke’de yapılan zulme karşı Allah’ın bir tesellisi olarak değerlendiriliyor.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılınmış, Allah’a ortak koşmayanların affedileceği müjdelenmiş, “Amenerrasulu”Bakara suresinin “” diye başlayan son iki ayeti nazil oldu.

Ayrıca Allah bu gece, İsra Suresi’nde de yer alan, insanın yaşam hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, huzurunu sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet ilkelerini Hz. Muhammed (s.a.v.)’e bildirmiştir. ve toplumun güveni.

Miraç Kandili’nde Müslümanlara, namaz borcu olanlara ellerinden geldiğince dua etmeleri, namaz borcu olmayanlara ise nafile namaz kılmaları, Kur’an-ı Kerim okumaları, istiğfar etmeleri ve dua etmeleri tavsiye ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu