Ekonomi

Küresel piyasalarda iyimser hafta başlangıcı

Haftanın ilk işlem gününde yatırımcıların Fed faiz indirimine yönelik iyimserliğini korumasıyla hisse senetleri yükseliyor.

Hong Kong, Çin, Avustralya, Güney Kore ve Japonya gibi önemli Asya-Pasifik hisse senetleri endeksleri hafta başında yükseliş kaydetti. ABD hisse vadelileri ise haftaya yatay başlangıç yaptı. ,

Bugün İngiltere ve ABD piyasaları tatil sebebiyle kapalı olacak.

AMP Capital Markets Başekonomisti Shane Oliver “Önceki döneme göre Fed’den daha az faiz indirimi beklense de piyasalar bu duruma ‘Farketmez, bilançolar daha güçlü kârlılığı yansıtıyor’ diyor. Bu da piyasalardaki ivmenin korunmasına yol açıyor” değerlendirmesini yaptı.

İyimserlik dolarda da düşüşe yol açıyor. Bloomberg Dolar Endeksi haftaya yüzde 0,1 düşüşle 1.249 puandan başladı. Yen ve euro dolara karşı güçleniyor.

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida’nın deflasyonla savaşın sonunun ufukta gözüktüğünü söylemesi yene destek oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Asya işlemlerinde bir baz puan düşüşle yüzde 4,46 oldu. Brent petrol yüzde 0,2 yükselişle 82,3 dolardan alıcı buluyor.

Refah’a hava saldırısı

Küresel piyasalar bir yandan da jeopolitik gelişmeleri izliyor.

Uluslararası Adalet Divanı’nın operasyonlarını durdurma kararı vermesine rağmen İsrail Gazze’nin Refah kentine hava saldırısı düzenledi. Hamas yönetimindeki Gazze Sağlık Bakanlığı Refah’ta yer alan bir çadır kampına düzenlenen hava saldırısında en az 35 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada saldırının “kesin istihbarata” dayandığı belirtildi ve saldırıların uluslararası hukuka uygun olduğu savunuldu. İsrail’e göre Batı Şeria’daki operasyonlardan sorumlu iki kıdemli Hamas üyesi saldırılarda öldürüldü. Bu hafta ateşkes görüşmelerine devam edilecek. Ayrıca bu hafta İrlanda, Norveç ve İspanya Filistin devletini resmi olarak tanımayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu