Ekonomi

İzmir Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi kapasitesinin artırılması

Türkiye’nin atıksu arıtma lideri İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini artıracak 4. Faz projesini hayata geçiriyor. İhale süreci tamamlanan ve imalat çalışmalarına haziran ayında başlanacak projenin sözleşmesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer imzaladı. 600 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek proje hakkında konuşan Lider Soyer, “İzmir Körfez tarihinin en önemli adımlarından biri. Hem çok gururlu hem de çok heyecanlıyız. Projemiz hayata geçecek. İzmir’imizin geleceği için büyük bir rahatlık sağlayacak ve gelecek nesiller bizi sevgiyle anacaktır.” .

Büyük Kanal Projesi kapsamında inşa edilen ve 7 gün 24 saat çalışan Çiğli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin 4. faz ikmal inşaatı için imzalar atıldı. İzmir Marina’da düzenlenen imza törenine İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu’nun yanı sıra Arbiogaz A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şengül ve Alkataş temsilcisi Cüneyt Ertan katıldı.

GELECEK NESİLLER BİZİ GÜZEL HATIRLAYACAK

Tesisin inşaat çalışmalarının haziran ayında başlayacağını açıklayan Başkan Tunç Soyer, “İzmir Körfezi tarihinin en değerli adımlarından biri. Hem çok gururlu hem de çok heyecanlıyız. Projemiz çok şey kazandıracak.” İzmir’imizin geleceği ve gelecek nesiller için bir nebze olsun bizleri hoş bir şekilde hatırlayacaksınız. Emeğinize sağlık.” Arkamızda çok müzakereler var ve Körfezimiz için en doğru yolu bulduğumuza inanıyorum. Tüm meslektaşlarımla gurur duyuyorum. Yıllardır beklenen an gelmişti. Hiçbir sorunun sizi ertelemesine izin vermeyin.”

82 BİN METRE SU GÜNÜ 4. ETAP TAMAMLANDIĞINDA ARITILACAK

Akademisyenlerle çalıştıklarını belirten İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, “3 fazlı kapasite ile 7/24 çalışarak günde 605 bin metreküp atıksu arıtan tesis, 820 bin metreküp arıtabilecek. 4. faz inşaatı tamamlandığında günlük atıksu miktarı.”

KÖRFEZ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Yaklaşık 1 milyon 80 bin kişiye hizmet verecek yeni hat sayesinde, 24 saat aralıksız çalışan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde yağışlı havalarda daha yüksek debilerde atık su arıtılabilecek. Tesisin mevcut kapasitesi 216 bin metreküp yani yüzde 36 artacak.

Atıksu deşarj kalitesi açısından Türkiye’nin örnek arıtma tesislerinden biri olan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar Körfez’deki güzelleşmenin sürdürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

haberaricak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu