Haber

İsveç Dışişleri Bakanı Kuran’ın yakılması konusunda bir kez daha ifade özgürlüğüne sığındı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasının NATO üyelik sürecine etkisi konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi.

Letonyalı mevkidaşı Edgars Rinkevics ile düzenlediği basın toplantısında Billström, Üçlü Mutabakat Zaptı’nın İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalandığını belirtti.

Muhtırada açık kurallar ve yükümlülükler olduğunu belirten Billström, “Burada açık ve net bir taahhüdümüz var. Bunları yerine getireceğiz” dedi. dedim.

Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasının NATO üyelik sürecine etkisi sorulduğunda Billström, “Bu konuda spekülasyon yapmak istemiyorum. İsveç’te ifade özgürlüğünün olması adettendir.” ve bu herkesin kullanabileceği bir şeydir. Ancak İsveç hükümetinin altını çizmek isterim ki bu ilaç hiçbir şekilde kutsal yazıları yakma olaylarını onaylamaz veya teşvik etmez.” cevabı verdi.

“Türkiye’nin kaygılarını anlamaya çalışacağız”

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkeviçs, “Türkiye’nin yaygarasını doğru ve net bir şekilde anlamaya çalışacağız. Temmuz ayında NATO Tepesi’nden önce bunu tamamlamak değerli. Dolayısıyla onay sürecini tamamlamak için 5 aydan biraz daha zamanımız var.” dedi.

Türkiye ile diyaloğun devam etmesi ve üç ülkenin meşru çıkarlarına saygı gösterilmesi gerektiğine işaret eden Rinkevićs, “Üye ülkeler Letonya, Türkiye, İngiltere ve ABD’ye uyan bir karar bulacağımıza eminim. sorumlu ülkelerden oluşan bir aile.” sözlerini kullandı.

Danimarka’nın aşırı sağcı Katı Yön Partisi’nin lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta İsveç’teki Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis çemberinde gerçekleştirilen eylemde kimse yanmamıştı. Paludan’a yaklaşmasına izin verildi. .

İsveç hükümetinin Paludan’da Kuran-ı Kerim yakma izni vermesine başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesinden tepki geldi.

Paludan, bugün Danimarka’da bir caminin önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yakarak yeni bir provokasyon yapmıştı.

adakliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu