Sağlık

İnsanlar Arasında Oldukça Yaygın Olan Bir Fobik Bozukluk: Aquafobi

İnsanların büyük çoğunluğu husus su olduğunda bir dereceye kadar endişe duyabilir. Hatta çocukluğumuzda sıkça söylenen bir kelam vardır. Suyla latife olmaz. İşte küçük yaşlarda bu endişelerin üstesinden geliriz yahut onlarla başa çıkmanın yollarını öğreniriz. Lakin su fobiniz varsa bu endişeniz sizin suya yaklaşmanıza bile pürüz olabilir. Şayet ki bu dehşet olağandışı bir derecedeyse bu telaşla yaşamanız bile zorlaşabilir. İşte bu durum aquafobi yani su fobisi olarak tanımlanır. Aquafobi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Aquafobi nedir?

Latince’de su anlamına gelen “aqua” kelimesi ve Yunanca’da korku anlamına gelen “phobos” kelimesinin birleştirilmesinden ortaya çıkan aquafobi, en kolay tabiri ile su korkusu olarak isimlendirilebilir.

Aquafobi, kolay fobiler ortasında en yaygın alt tipler ortasında yer alır. Her 50 bireyden 1’inin bu fobiye sahip olabileceği, çeşitli makalelerde belirtilmiştir.

Aquafobinin belirtileri neler?

Herhangi bir su kaynağının çok biçimde kaygılanmanıza yol açtığını fark ederseniz su fobiniz olabilir. Bu bir yüzme havuzu, göl, okyanus ve hatta bir küvet bile olabilir. Aquafobi üzere belli bir fobi ile yaşayan birçok yetişkin, çocukluk yahut ergenlik devrinde kaygılarıyla ilgili semptomlar göstermeye başlar.

Su görmek, aquafobisi olan bir şahısta ağır kaygıya ve telaşa yol açabilir.

Bu banyo lavabosunda bulunan çok az ölçüde su olabileceği üzere, okyanus üzere büyük bir su kütlesi de olabilir. Fobiye neden olan suyun ölçüsü kıymetli olmaz.

Bu fobiye sahip olan beşerler, fobilerinin şiddetine nazaran farklı reaksiyonlar verebilirler ve farklı şeylerden korkabilirler.

Fobisi çok şiddetli nüksetmeyen bir insan yalnızca deniz ve göl üzere büyük su kütlelerinden korkarken; daha şiddetli nükseden diğer bir insan elini yüzünü yıkamaktan bile korkabilir. Bu fobiye sahip olan insanların korkabilecekleri birtakım unsurlar aşağıda sıralanmıştır: banyo yapmak, duş almak, içme suyu, göller, ırmaklar, denizler ve gibisi büyük su kütleleri, musluktan su akması.

Su hakkında düşünürken anında ağır endişe, telaş yaşamak, suya maruz kalındığında göğüste baskı hissi ve mide bulantısı üzere durumlar semptomlar ortasında sayılır.

Bu fobiye ve semptomlara neyin sebep olduğunu bilmek sıkıntı olabilir. Bir kısım fobinin nedeni tam olarak anlaşılamaz. Bununla birlikte, fobilerin genetik olabileceğine dair kimi deliller da bulunur.

Aquafobi ile hidrofobi ortasındaki fark nedir?

Aquafobi ekseriyetle hidrofobi ismi verilen öteki bir fobi ile karıştırılır. Her ikisi de su ile ilgili olsa da, aquafobi ve hidrofobi aynı manaya gelmez. Hidrofobi, kuduzun sonraki evrelerinde insanlarda gelişen suya karşı bir isteksizlik durumuna denir.

Aquafobiye ne sebep olur?

Anksiyeteye yahut öbür akıl sıhhati problemlerine sahip olan bir aile üyeniz varsa, fobi geliştirme riski altında olabilirsiniz. Aquafobi ekseriyetle çocukluk devrinde, boğulma üzere travmatik bir olaydan kaynaklanabilir. Bunun yanında bir dizi olumsuz tecrübenin sonucu da olabilir. Yapılan araştırmalardan kimileri beyin işlevindeki değişikliklerin belli fobilerin geliştirilmesinde rol oynayabileceğini de öne sürer.

Aquafobi nasıl teşhis edilir?

Şu anda, aquafobi için makul bir teşhis yahut kategori yoktur. Bunun yerine, spesifik fobiler altında su korkusu tanımlanır. Şayet aquafobi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hekiminizden randevu alın. Sizi, fobinizi teşhis edip tedavi edebilecek gerçek uzmana yönlendirecektir.

Aquafobi için kimler risk altındadır?

Aşağıda sıralanan dertlere sahip olan beşerler, aquafobi için riskli kümede yer alırlar: Farklı bir fobi, anksiyete bozukluğu, panik atak, husus kullanım bozukluğu.

Aquafobi ile alakalı fobiler nelerdir?

Ablutophobia: Banyo yapma korkusu

Cymophobia: Su dalgası korkusu

Megalohydrothalassophobia: Su altındaki canlıların ya da objelerin korkusu

Thalassophobia: Büyük su kütleleri korkusu

Aquafobi nasıl tedavi edilir?

Aquafobi muhakkak bir fobi olarak kabul edildiğinden, en yaygın olarak iki çeşit psikoterapi ile tedavi edilir: Maruz kalma terapisi ve bilişsel davranışçı terapi.

En çok tercih edilen tedavi tekniği maruz kalma terapisidir.

www.sainte-anastasie.org

Bu çeşit bir terapi sırasında fobinin kaynağına tekraren maruz kalırsınız. Suya maruz kaldığınızda, terapistiniz korkunuzu yönetmenize yardımcı olmak için reaksiyonlarınızı, niyetlerinizi, hislerinizi takip eder.

Bilişsel davranışçı terapi ile su korkunuzla ilgili niyetlerinize ve inançlarınıza meydan okumayı öğrenirsiniz

Korkularınıza meydan okumayı öğrendikçe, bu niyet kalıpları ve inançlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirmiş olursunuz. Profesyonel tedaviye ek olarak, meskende uygulayabileceğiniz birkaç ferdi teknik de bulunur.

Farkındalık temelli stratejiler, günlük fizikî aktivite, yoga ve derin nefes alma, fobileri tedavi ederken faydalı stratejiler ortasında kabul görür.

Tedavinin sonraki basamaklarında, rahat yüzmeyi öğrenmenize yardımcı olabilecek, özel olarak eğitilmiş bir yüzme eğitmeni ile çalışmaya karar vermeniz faydalı olur. Doktorunuz ayrıyeten bazı anksiyete ve panik belirtilerini tedavi etmek için ilaçlar da önerebilir. Lakin bunlar uzun vadede kullanılmayabilir. Zira ilaçlar birinci tedavi sırasında ve belli nedenlerle size yardımcı olabilir. Sevdiklerinizin takviyesiyle, psikoterapi içeren bir tedavi planı, fobinizi muvaffakiyetle yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olur.

Uzun vadede psikoterapiyi içeren bir tedavi planı sevdiklerinizin de takviyesiyle fobinizi muvaffakiyetle yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

En değerli şeylerden birisi de hayat üslubunuzu değiştirmek ve yeni aktiviteler denemek olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu