Ekonomi

İngiltere’de satılık ev arzı son sekiz yılın en yüksek noktasında

Araştırmaya göre İngiltere’de satılık ev arzı son sekiz yılın en yüksek noktasında ve uzmanlar bu eğilimin 2024 yılının geri kalanında ev fiyatlarındaki artışları sınırlayacağını söylüyor.

Emlak sitesi Zoopla, ortalama bir emlakçının satılık 31 evi olduğunu, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre %20 arttığını ve 2016’dan bu yana en yüksek sayıya ulaştığını açıkladı.

Satıcılar, artan sayıda konut piyasasına geri dönmeye devam ederken bu istatistik yaklaşık 230 milyar sterlin değerinde evin satışa sunulduğuna denk geliyor.

Zoopla, yüksek borçlanma maliyetlerinin konut fiyatları ve alıcı talebi üzerindeki etkisinin güveni azaltması nedeniyle mevcut ev sahiplerinin birçoğunun geçen yılın ikinci yarısında taşınma kararlarını ertelediğini söyledi.

Anlaşmaya varılan konut satışlarının sayısı da geçen yılın bu döneminden bu yana %13 artmış ancak arz seviyesinin gerisinde kalarak alıcılara piyasada seçme şansı vermiştir.

Bu eğilimin konut fiyat enflasyonunu kontrol altında tutması bekleniyor. Zoopla’nın son endeksine göre yıllık konut fiyat enflasyonu eksi %0,1, yani fiyatlar son 12 ayda hafif bir düşüş gösterdi.

Son çeyrekte konut fiyat enflasyonunda, daha fazla satış ve daha yüksek fiyatlandırmaya bağlı olarak %0,4’lük bir artış yaşandı ancak bu üç aylık büyüme oranı geçen ay yavaşladı. Emlak sitesi, enflasyonun bu yıl için yatay seyretmesini beklediğini açıkladı.

Zoopla yönetici direktörü Richard Donnell:

“Satılık konut arzındaki artış, bazıları 2023’te taşınma kararlarını erteleyen ev sahipleri arasında yenilenen güvenin kanıtıdır.”

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu