Ekonomi

Hazine tahvillerinin getirileri düşerken ve piyasa Apple kazançlarını beklerken ABD hisse senetleri yükseliyor

ABD hisse senetleri Perşembe günü 10 ve 30 yıllık Hazine tahvillerinin getirilerinin düşmesiyle değer kazandı. Dow JonesSanayi Ortalaması %0,92 artışla 33.582,15 puana yükseldi, NasdaqBileşik %1,32 artışla 13.234,22 puana ulaştı.

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 16 baz puan kadar düşerek %4,62’ye geriledi; bu, geçen haftanın en yüksek seviyesi olan %5’ten önemli bir düşüş oldu. Bu durum, Hazine Bakanlığı’nın uzun vadeli tahvil ihracında yavaşlamaya işaret eden üç aylık ihale planıyla tetiklendi. Getirilerdeki düşüş, uzun süren satışların ardından Wall Street tahvil yatırımcılarına rahatlama sağladı.

Başkan Jerome Powell başkanlığındaki Federal Reserve, sıkı finansal koşullar nedeniyle üst üste ikinci toplantısında faiz oranlarını %5,25-%5,5 aralığında tuttu. Enflasyon yönetiminde Powell’ın kabul ettiği olumlu adımlara rağmen başka bir faiz indirimi önerilmedi.

CME FedWatch Tool’un piyasa tahminleri, başka faiz artırımının beklenmediğini gösteriyor. Bu, pek çok yatırımcının Hazine tahvillerini üçüncü yıl zararla tehdit eden satışların sonunu yanlış değerlendirdiği bir dönemde geldi.

Milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller, ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeler nedeniyle ABD Hazine bonolarına olumlu bakıyor. Tahvil savunucuları, ekonomik yavaşlamanın Fed’i faiz oranlarını düşürmeye sevk etmesi durumunda değeri artabilecek uzun vadeli tahvillere daha fazla maruz kalınmasını savunuyor.

Belirsiz bir ekonomik yavaşlamanın göstergeleri arasında, COVID-19 salgını nedeniyle tasarrufların azalması, öğrenci kredisi geri ödemelerinin yeniden başlaması ve hem tüketicileri hem de işletmeleri etkileyen artan borçlanma maliyetleri yer alıyor. S&P 500artan Hazine getirilerinden kaynaklanan rekabet ve şirketlerin sermaye maliyetlerindeki olası artışlar nedeniyle Temmuz ayındaki zirvesinden yaklaşık %8 düştü.

Yatırımcı topluluğu, Apple (NASDAQ: AAPL )’in gelecek üç aylık kazanç raporu. Yakında açıklanacak ABD istihdam verileri, Fed’in tahminleri aşması durumunda şahinleşeceği yönündeki beklentileri canlandırabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberpersembe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu