Haber

Gazzeli çocuklardan uluslararası topluma “Bizi İsrail’den koruyun” çağrısı

Abluka altındaki Gazze’de yaşayan Filistinli çocuklar, uluslararası toplumdan, “kendilerini İsrail’in ihlallerinden ve taarruzlarından korumasını” istedi.

Filistinli çocuklar, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Gazze’deki merkezi önünde toplandı.

Filistin Ulusal ve İslami Güçler Koalisyonuna bağlı Esirler Komitesi ve insan hakları kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen eylemde Gazzeli çocuklar, Filistin bayrakları ve “Çocukluğum benim hakkım” yazılı pankartlar taşıdı.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki akranlarına yönelik gözaltı ve tutuklama siyasetine tepki gösteren Filistinli çocuklar, uluslararası toplumdan, kendilerini İsrail’in ihlallerinden ve saldırılarından korumasını istedi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden Hani es-Sevabite, burada yaptığı konuşmada, “İsrail, Filistin topraklarında çocuklara yönelik öldürme ve tutuklama dahil çeşitli ihlaller gerçekleştiriyor. İnsan hakları kurumlarına takviye olacak ve işgal faşizmini ifşa edecek halde İsrail’in suçlarının belgelenmesi için çalışmak gerekiyor.” dedi.

Sevabite, uluslararası insan hakları kurumlarına da Filistinli çocukları korumak ve desteklemek için çalışması çağrısında bulundu.

Eyleme katılan insan hakları kurumlarına vekaleten konuşan Emira Şa’t, bu yıl da 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün “İsrail’in Filistinli çocuklara yönelik tutuklamaları, ruhsal ve fiziki azabının devam ettiği bir vakitte kutlandığına” işaret etti.

Filistinli çocukların, İsrail’in ihlallerinin bedelini canlarıyla ödediklerini ifade eden Şa’t, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğini, çeşitli yöntemlerle çocukları kasıtlı olarak hedef aldığını söyledi.

Şa’t, çocuk haklarıyla ilgilenen milletlerarası kurumlara, Filistinli çocukları İsrail ihlallerinden müdafaası davetinde bulundu.

Filistin Esirler Cemiyeti, 2022 yılının başından bu yana İsrail güçlerince yaklaşık 750 çocuğa gözaltı süreci uygulandığını, 160’ının hala gözaltında olduğunu açıklamıştı.

Filistin Eğitim Bakanlığı da 2022 yılında İsrail taarruzları sonucu 40 çocuğun öldürüldüğünü kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu