Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte: Varil Fiyatı 85,29 Dolara Yükseldi

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 85,29 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 87,80 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,89 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30’daki kapanışa göre yüzde 0,47 artarak 85,29 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 80,98 dolardan satıldı.

Fiyatlardaki artışta dünyanın en büyük petrol ihracatçıları Suudi Arabistan ve Rusya’nın gönüllü ek üretim kesintilerini yıl sonuna kadar sürdürme kararı etkili oldu.

Dün Suudi Arabistan? Enerji Bakanlığı’ndan resmi bir kaynağa dayandırılan haberde, ülkenin Temmuz ayında uygulamaya konulan ve daha sonra yıl sonuna kadar uzatılan günlük 1 milyon varillik gönüllü ek üretim kesintisine devam edeceği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın Aralık 2024’e kadar günlük 500 bin varil azaltma kararına ek olarak, günlük petrol üretiminin Aralık 2023’te 1 milyon varil kesintiyle 9 milyon varil olması bekleniyor.

Rusya Enerji Bakanlığı’ndan cuma günü yapılan açıklamada, ülkenin petrol ve petrol ürünleri ihracatının kasım ayında mayıs-haziran dönemi ortalamasına göre günde 300 bin varilden fazla azalacağı belirtildi.

Rusya, Nisan ayında petrol üretimini günlük 500 bin varil, ağustos ayında ise petrol ihracatını günlük 300 bin varil azalttı.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın “şahin” politikalarının sona erebileceği beklentisi de fiyatlardaki yükselişi destekledi.

ABD’de istihdam artışının beklentilerin altında gerçekleşmesi, ülkedeki sıkı işgücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret ederken, yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarının artık sona erebileceği yönündeki beklentilerini artırdı.

Ayrıca ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi de petrol fiyatlarındaki artışı destekledi. ABD dolarının zayıflaması, dolar cinsinden petrolün diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale gelmesine neden olarak alımların artmasına ve fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Teknik olarak Brent petrolde 85,31 ile 85,46 dolar aralığının direnç, 85,16 ile 85,01 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu