Ekonomi

Borçluları ilgilendiriyor: Ödemeyenler yararlanamayacak, verilen sürenin son günü

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamındaki yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak için başvuru süresi 3 Temmuz’da sona erdi.

Yapılandırma borçları, yapılan tercihe göre peşin veya maksimum 48 aya kadar aylık taksitler halinde ödenebilir.

Yapılandırılmış borçlarAvans ödeme süresi bugün (31 Temmuz Pazartesi) sona eriyor.

Taksitli ödemeyi tercih edenlerin 1. ve 2. taksitlerini 31 Temmuz’a kadar ödemeleri gerekiyor. Cumhurbaşkanı Kararı ile ilk taksit ödeme süresi uzatıldığı için 1. ve 2. taksitler tek seferde ödenecek.

2 taksit için tam ödeme şartı

Yeniden yapılandırma kararlarından yararlanmaya devam edilebilmesi için ilk iki taksitin zamanında ve eksiksiz ödenmesi kuralı bulunmaktadır.

Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az taksitle ödeme yapılabilir ve bu durumda ödenecek fiyat ilgili katsayıya göre ayarlanacaktır.

Taksitli ödeme seçeneği tercih edilse de peşin ödeme indirimi, yapılandırılan bedelin ay sonuna kadar ödenmesi halinde geçerli olacaktır.

Yeniden yapılandırılan borçların tamamının ay sonuna kadar peşin ödenmesi durumunda, yeniden yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacaktır. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan fiyattan yüzde 90, fiili idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacak.

Yeniden yapılandırılan borcun sadece feri alacak olması durumunda, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, matrah veya vergi artışı sonucunda tahakkuk eden vergiden (damga vergisi hariç) yüzde 10 indirim uygulanacaktır.

Borç yapılandırmasında ödeme nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “www.gib.gov.tr” internet adresinden, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Portable uygulaması üzerinden elektronik ortamda ödeme yapmak mümkündür.

Yapılandırılmış borçlar, anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarından veya banka hesaplarından, yurt dışında faaliyet gösteren bankalara bağlı kartlardan, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı gibi alternatif ödeme kanallarından ve taşınabilir bankacılıktan, vergi dairesi kasiyerlerinden veya PTT şubelerinden ödenebilir. .

Öte yandan, 2022 yılında elde edilen gelir kalemlerine ilişkin gelir vergisinin 2. taksit ödeme süresi bugün sona eriyor.

Ayrıca 2023 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) 2. taksit ödeme süresi bugün sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu