Ekonomi

Biden Gazze’de ateşkes planı önerdi, Hamas onay sinyali verdi

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’de ateşkes sağlanması için sunduğu yeni teklife Hamas’tan ilk etapta olumlu bir yanıt aldı. Cuma günü açıklanan öneri, son sekiz aydır bölgeyi kasıp kavuran çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan üç aşamalı bir planın ana hatlarını çiziyor.

Planın ilk aşaması İsrail güçlerinin Gazze’de nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekileceği altı haftalık bir ateşkes öngörüyor. Bu süre zarfında, başta yaşlılar ve kadınlar olmak üzere bazı İsrailli rehineler, yüzlerce Filistinli mahkum karşılığında serbest bırakılacak. Ayrıca Filistinli siviller evlerine dönebilecek ve Gazze’ye günde 600 kamyon insani yardım ulaştırılacaktı.

Belirli bir süresi olmayan ikinci aşamada ise Hamas ve İsrail arasında çatışmaların kalıcı olarak durdurulmasına ilişkin şartların görüşüleceği müzakereler yürütülecektir. Ateşkes bu görüşmeler boyunca yürürlükte kalacaktır. Üçüncü aşama Gazze için büyük bir yeniden inşa girişimini içermektedir.

Başkan Biden çatışmanın sona erdirilmesinin aciliyetini vurgulayarak “Bu savaşın sona ermesinin ve ertesi günün başlamasının zamanı geldi” dedi. Biden ayrıca seçim yılının getirdiği siyasi baskılara ve 7 Ekim’de Filistinli silahlı kişilerin İsrail’in güneyine saldırmasıyla başlayan ve İsrail rakamlarına göre 1,200 kişinin ölümü ve 250’den fazla kişinin kaçırılmasıyla sonuçlanan şiddetin durdurulması ihtiyacına da değindi.

Hamas, uzun vadeli ateşkes, İsrail güçlerinin çekilmesi, Gazze’nin yeniden inşası ve adil bir esir takası anlaşmasını içeren tekliflere, İsrail’in bu şartlara açık bir şekilde bağlı kalması koşuluyla, yanaşmaya istekli olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, tüm rehinelerin güvenli bir şekilde geri dönmesi ve Hamas’ın askeri kabiliyetlerinin ortadan kaldırılması da dahil olmak üzere İsrail’in hedefleri yerine getirilmeden çatışmanın sona ermeyeceği şartıyla anlaşmayı sunması için ekibine yetki verdi.

İsrail ordusu yoğun çatışmaların ardından Gazze’nin kuzeyindeki Jabalia bölgesindeki operasyonlarını durdurdu ve şimdi güneydeki Refah’a odaklanarak Hamas’ın önemli bir kalesi olduğuna inanılan bölgeyi hedef alıyor.

Çatışma, Başkan Biden’ı, İsrail’e uzun süredir verdiği destek ile ilerici Demokratların Gazze’deki insani krizle ilgili endişelerini dengelemeye çalıştığı için zorlu bir pozisyona soktu. Filistinli sağlık yetkilileri İsrail saldırılarının başlamasından bu yana Gazze’de 36.280’den fazla kişinin öldüğünü tahmin ederken Birleşmiş Milletler de bir milyondan fazla kişinin aşırı açlıkla karşı karşıya olduğunu bildiriyor.

ABD’deki partizan farklılıklara rağmen, Kongre liderleri Netanyahu’yu Kongre’nin ortak bir toplantısında konuşma yapmaya davet ederek İsrail’e iki partinin de destek verdiğini gösterdi.

Geçtiğimiz hafta, Pazar günü Refah’ta 45 Filistinlinin hayatını kaybettiği İsrail hava saldırısı da dâhil olmak üzere önemli gelişmeler yaşandı. Başkan Biden, savaş sırasında Filistin halkının yaşadığı “tam bir cehenneme” atıfta bulundu ve Refah’ta yaşanan trajik olayların altını çizdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu