Haber

ABB kaderinden vazgeçti, parçalanıyor… Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’dan tepki

Serhat Oğuz, “ASKİ önemli bir kan kaybı yaşadı. Operasyon kabiliyetini kaybetti. Tecrübeli işçi üzerinden oluşturulmuştur. İşi bilenler atıl duruma düşürüldü. Bugün ASKİ çalışamaz hale geldi. ASKİ’nin Kahramankazan’da 22 milyonluk iş yaptığı görüldü. Ama buraya tek bir çivi çakılmadı. Kahramankazan Açık Oto Pazarı da aynı durumda. 2 yıldır atıl durumda. Burada çok emek harcandı. Yüzlerce TIR yolda kaldı. Yakılan yakıt, emek, boşa harcanan zaman hepsi boşa gitti. Şu anda bu alan çökmeye başlıyor. Atılan asfalt ayrıştırılır. 5 litrelik pet şişenin girebileceği yarıklar oluşmaya başladı. Burayı sahiplenmek istedik. Derleyip değerlendirmek istedik. Ama buna da karşı çıktılar. Bu yılın başında aldıkları kararla Kahramankazan’daki yolların yüzde 80’ini yetkileri altına aldılar. Ama şu anda her üç yoldan ikisi atıl durumda. Bu yolların ihalesi yapıldı. Firma ihaleyi kazandı. Ama hala iş yok. Hastane kuruldu, asfalt atılmadı. Okullar yapıldı, asfalt yok. TOKİ’nin önünden geçen yollarda asfalt yok. İşte Yavaş’ı davet ediyorum. ABB olarak saydığım bu projelerin etrafındaki yollar 30 gün içinde asfaltlanmazsa bunu kendi imkanlarımızla yapacağız.” O konuştu.

ABB YAPMAZSA BİZ KENDİ İMKANLARIMIZLA GİDECEĞİZ.

Kahramankazan kent meydanı, Kahmramankazan Açık Oto Pazarı ve asfalt olmayan yollar ABB tarafından yok sayılırken, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Yavaş’ı davet etti. Oğuz, “30 gün içinde kendi yetki alanındaki yolları asfaltlamaya başlamazsa biz kendi imkanlarımızla bu yolları açacağız” dedi.

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kahramankazan’ı yok sayan ABB Başkanı Mansur Yavaş’a çok sert tepki gösterdi.

KENT MEYDANI ASKİ SAYESİNDE BİR YIL OLDU

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, “Ana isale hattı Kahramankazan Kent Meydanı şantiye alanından geçiyordu. Bu hattın kaldırılması ile ilgili arkadaşlarımız ihale öncesi ASKİ’ye gerekli bilgileri verdiler. Daha sonra ihalemizi yaptık. 120 metrelik boru hattını kaldırmak ASKİ için zor bir iş değil, 15 günde bitirilecek bir işti. Ancak ASKİ bunu 1 yıl yapmadı. Sonra işi yaptılar ama bize 1 yıllık zaman kaybı yaşattılar. İnşallah en kısa zamanda Kahramankazanımıza yakışır bir formda kent meydanımızı hizmete açacağız. Ayrıca bugün baktığımız zaman sadece burada değil Ankara genelinde ASKİ’nin zafiyetinden dolayı birçok sorun var. ASKİ alt yapısından kanalizasyonuna uzun yıllardır Ankara’ya hizmet veren bir kurumdur. Bakıldığı zaman ASKİ’de şu anda bir kabiliyet zafiyeti var. Özellikle son dönemlerde ASKİ’de ciddi kan kaybı yaşandı. Operasyon kabiliyetini kaybetti. Tecrübeli işçi üzerinden oluşturulmuştur. İşi bilenler atıl duruma düşürüldü. Bugün ASKİ çalışamaz hale geldi. ASKİ’nin Kahramankazan’da 22 milyonluk iş yaptığı görüldü. Ama buraya tek bir çivi çakılmadı. Biz bu konuyu ABB meclisine getirdikten sonra ASKİ burada siperleri döşemeye başladı. Yavaş’ın siyasi hesapları ve Ankara hariç her bahse girmesi işçiyi çok etkiledi. Ankara yavaştan kaybetti. Yavaş bir genel seçim kaybetti ama Ankara yıllar kaybetti.” söz konusu.

ABB KAHRAMANKAZAN AÇIK OTO PAZARINI KADERİNE BIRAKTI

ABB tarafından ihanete uğrayan ve atıl hale gelen Kahramankazan Açık Oto Pazarı ile ilgili de konuşan Oğuz, “İlimize yapılan her yatırımdan memnunuz. Bunu kim yaparsa yapsın. ABB burada açık bir otomobil piyasası oluşturmak istedi. Memnuniyetle aldık. Ancak bugün gelinen noktada burası 2 yıldır atıl durumda. Burada çok emek harcandı. Yüzlerce TIR yolda kaldı. Yakılan yakıt, emek, boşa harcanan zaman hepsi boşa gitti. Şu anda bu alan çökmeye başlıyor. Atılan asfalt ayrıştırılır. 5 litrelik pet şişenin girebileceği yarıklar oluşmaya başladı. Burayı sahiplenmek istedik. Derleyip değerlendirmek istedik. Ama buna da karşı çıktılar. Yavaş yavaş burayı bitirip açacağım dedi ama onu da yapmadı. ABB Meclis toplantısında bu konuyu dile getirdim. Modifiyeli araba tutkunları için hızlıca burada şov yaptılar. Buranın aktif olarak kullanılmasını istiyoruz. Ama bugün burada bırakın çalışmayı, bekçi bile yok. ‘Ben öksüzüm’ diyenin bunu yapması çok yanlış” dedi. şeklinde konuştu.

“ASFALT İŞİNE 30 GÜN İÇERİSİNDE BAŞLANMAZSA BİZ BAŞLAYACAĞIZ”

ABB’nin kendi yetki alanında asfalt yapmadığını belirten Oğuz, “ABB önemli bir asfalt ihalesi yaptı. Bu ihale bize umut verdi. Çünkü bu yılın başında aldıkları kararla Kahramankazan’daki yolların yüzde 80’ini yetkileri altına aldılar. Daha geçen sene 45 bin metreküp asfaltı kendi imkanlarımız ile attım. Bu yolların tamamı şu anda ABB’nin yetkisi altındadır. Hayırlı olsun, biz o yolları vatandaşımıza hizmet için yaptık. Ama şu anda her üç yoldan ikisi atıl durumda. Bu yolların ihalesi yapıldı. Firma ihaleyi kazandı. Ama hala iş yok. Hastane kuruldu, asfalt atılmadı. Okullar yapıldı, asfalt yok. TOKİ’nin önünden geçen yollarda asfalt yok. İşte Yavaş’ı davet ediyorum. ABB, saydığım bu projelerin etrafındaki yolları 30 gün içerisinde asfaltlamaz ise kendi imkanlarımız ile yapacağız” dedi. sözlerini kullandı.

“YAVAŞ PERSONEL KURAMIYOR, İNSANLAR YÖNETEMİYOR, BU NEDENLE HİZMET ANKARALILARA YANSIMIYOR”

Yavaş’ın 4 buçuk yılını da değerlendiren Oğuz şunları söyledi; “Mansur Yavaş, ABB’ye geldiği günden beri sistemini kuramıyor. ABB geçiş hanına döndü. 750 milyon asfalt ihalesi yapıldı. Asfalt yapılmadı. Ayrıca Yavaş takım kuramadı. Mansur Yavaş insanları yönetemez. Dolayısıyla belediyenin devasa bütçesi Ankara halkına bir hizmet olarak yansımadı. Belediyede bir kaçak var. Ankara halkının zamanı boşa gitmiş oluyor. İlk göreve başladığında Yavaş’a biz her zaman doğrunun yanındayız dedik. Doğruları söyledik Slow bizi yanlış anladı. Derman belediyesi dediniz Ankara halkının dermanını kesti. Kahramankazan’ı eleştirdik ve ceza aldı. Uyardık, geri adım attı. Sosyal yardım vermeyeceğiz dediler, uyardık, geri adım attılar. Merkez, döküm alanını kapattı. Açacaksınız dedik, geri açtılar. Tarım hibelerini kestiler, uyardık, yanlış yapıyorsunuz dedik, hatalarını anladılar ve yeniden vermeye başladılar. Sosyal hizmeti kestiler, tamam dedik, 3 ay sonra tekrar sosyal hizmete başladılar. Hep yapan olmaya çalıştık. EYT’yi çözeceğim dedi ama yine de emeklinin hakkını veremedi. Halkın teri yerde kaldı. Vasıfsız adamların iş bulmasını sağlamaya çalıştı. Çiftçiye vermediği tarım hibesini biz verdik. Kendi çiftçimize 350 ton hibe verdik. Büyükşehirin hibesinin 3 katını verdik” dedi.

“ABB KİRALIK ARAÇLAR İÇİN KAHRAMANKAZAN BELEDİYESİ BÜTÇESİNİN İKİ KATINI ÖDÜYOR”

ABB’nin kiraladığı araçlara değinen Oğuz, “Şu anda ABB tarihinin en çok kiralama dönemini yaşıyoruz. Kiralık araçlar için ödenen rakam ise 509 milyon TL. Bu rakam Kahramankazan Belediyesi bütçesinin iki katı demek. Yavaş yavaş kiralık arabaları bitireceğini söyledi. Göreve geldiğimizde kiraya verdiğimiz parayla belediyemize araç aldık. Yavaş tasarruf sözü verdi. Araç kiralama dönemi biter herhalde dedik ama bitmedi. Yavaş ilerleyen genel seçimlerde maaş almayacağını söyledi ama bugün kiralık arabalara verilen paranın yanında maaşı bir hiç. Tasarruf o kadar da değil. Ardından Yavaş, ‘Ben işçilerin hakkını ödeyemem, bana borç verin’ diyerek meclisten borç ister. Kiralık araçlar bırakılsa bu işçilerin hakları rahatlıkla verilecekti. Kaynakları verimli kullanma konusunda Yavaş’ın durumu hiç de yeterli değil. Yavaş bugün 18 kreş yaptığımızla övünüyor. Onları da yapmadı, yaptı diyelim. 7 bakanlığın bütçesine eşit bütçeye sahip bir belediye başkanı 18 kreşle övünür. Kahramankazan’da sadece iki fidanlık yaptım. Gündüz bakım evleri yaptım. Bugün bütün belediyeleri toplayıp ikiyle çarparsak büyükşehir bütçesini bulamıyoruz. Ancak Yavaş, 18 anaokuluyla gurur duyuyor. Bugün Melih Gökçek Bey’in yaptığı projelerde zekat yok. Sosyal medya tanıtım ve reklamlarına verilen paralardan vazgeçilse, kiralık araçlar azaltılsa, yapılmayan konserlere ödenen paralar kesilse sıra Ankara’ya gelir diye düşünüyorum. Günümüzde çok fazla kaynak israfı var. Yavaş sınıftaydı. Harcanan para hizmete dönüşmüyor.” söz konusu.

“KAHRAMANKAZAN BELEDİYESİ OLARAK BİRİNCİLERİ GETİRİYORUZ”

Verdikleri hizmetlerden bahseden Oğuz, “Öğrencilere burs veriyoruz. Yavaş köylere internet getirecekti. Yavaş’ın aldığı internetin çanakları şu an çalışmıyor. Kahramankazan Belediyesi olarak kazananları anıyoruz. Örneğin internet erişim ve altyapı lisansı alarak şirketi kendimiz kurduk. Şu anda Türkiye’de 27 köyün internetini sağlıyoruz. 6.000 abonemiz var. Büyükşehir ilçelerimizin belediyelerine veriyoruz. Bazı kamu kurumlarının interneti bizde. 500 fabrikanın interneti bizde. Bu hizmet başka hiçbir belediyede yok. Orada durmadık. Kazan Bel Beton’u kurduk. Beton üretiyoruz. Beton ürünler üretiyoruz. Sadece üretmiyoruz, üretim hattımız ekim ayına kadar dolu. Hepsini sattık. 30 çalışanımız var. Bunu bir kuruş borç almadan yaptık. Bugün satarsanız 250 milyona mal olan bir şirketimiz var. Aylık ciromuz 15 milyon. Fiyatı biz oluşturuyoruz. Hizmet üretiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu